Uçan arabalar fiyatı ne kadar?

Category: ARAÇ TEKNOLOJİSİHABERLERUçan Arabalar Comments: Yorum Yok

4643412

Kişisel hava aracı adı altında çıkacak olan uçan arabaların yakın zamanda piyasaya sürüleceği bekleniyor.

Bilim adamları, trafik sorununu çözmek üzere çeşitli projeler peşinde. Bunlardan biri de uçan araba projesi “Kişisel Hava Aracı”.

4.3 milyon Euro’luk (yaklaşık 9.5 milyon TL) projeye, Almanya’dan Max-Planck Enstitüsü, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Alman Hava ve Uzay Merkezi, İngiltere’den Liverpool Üniversitesi, İsviçre’den Lozan Politeknik Okulu, Zürih Teknik Üniversitesi katılıyor. Amaç, trafik çilesine son verecek, havadan ulaşım imkanı sağlayacak bireysel araçlar üretmek.

SORULARA CEVAP ARANIYOR
Max-Planck Enstitüsü’nden Heinrich Bülthoff, hava aracının bir-iki kişilik, kolay satın alınabilir ve rahat kullanılabilir olması gerektiğini belirtiyor. Ancak öncesinde yanıtlanması gereken bir sürü soru var: Hava araçları nasıl kullanılacak? Nasıl havalanacak ve rotalar nasıl olacak? Oto-pilot olacak mı? Bilim adamları bu sorulara cevap bulmaya çalışıyor.

HELİKOPTER GİBİ HAVALANABİLMELİ
Alman bilim adamı Bülthoff, “Mini uçaklarla uçmak, en az araba kullanmak kadar kolay olmalı” diyor. Alman bilim adamı, yeni aracın helikopter gibi havalanması, oto-pilotta gidebilmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak: teknolojinews.com

Yorum Gönder

Şunları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>